Ce stil are clădirea asta!
Nu i-am făcut multe poze – funcționează-n ea o grădiniță – și, chiar după reabilitări și renovări, păstrează un ceva.
În fapt, odată ce am reușit să scăpăm de căutarea unui „stil” tradițional-autohton în clădirile publice periferice – școale, dispensare, percepții fiscale – am reușit, între Războaie, să edificăm imobile moderne, funcționale, potrivite nevoilor vremii.
Laolaltă cu fosta școală pe care v-o arătăm azi – pe care-o găsim pitulată între Colentina și Doamna Ghica, pe strada Corabia – ne gîndim și la alte interesante: de pe Titulescu, din Crîngași de pe Tabla Buții, din spate de la Pieptănari, din Vatra Luminoasă dar și cea demolată din Parcul Rahovei.













comentarii