despre ce se mănîncă în București - și cu ce se mănîncă Bucureștiul

arhiva

plimbări în București (49) – la Cotroceni

Da, mergeți neapărat; e – sigur! – cea mai frumoasă plimbare necunoscută de pîn-acum a bucureșteanului. Unde altundeva decît în grădina palatului: Cotroceniul s-a deschis și e primitor, plăcut, vesel.

Se intră pe jos, din Gheorghe Marinescu, și se iese pe sus, înspre Leul; sînt evenimente, fanfare, ostași care dau onorul nu doar la căpetenii; înăuntru au pus automate de vînzare pentru apă, suc și gustări; au adus și cîteva furgonete de fast-food și – cum s-o zic? – chiar îi fac pe oameni să se simtă bineveniți.

   

lista episoadelor din seria „Plimbări în Bucureşti” – aici.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>