despre ce se mănîncă în București - și cu ce se mănîncă Bucureștiul

arhiva

un colțișor (125)

Frumos, nedreptățit loc!

Gara Băneasa – da, acea clădire nefolosită dar încă maiestuoasă, care poartă și azi amintire regală. Fîntîna Miorița, vilele Minovici, splendida bancă de piatră din stația de la șosea…

Și piața Gării – lărgămînt uitat de vreme, păstrat în piatră cubică.

Porțile tradiționale…

Și, cum intri-nspre peronul imens, una din cele mai frumoase și reușite pergole interbelice din București. Azi, năpădită de vegetație, măcinată de timp… dar încă o minune.

Da: treceți odată pe-aici.

1 comment to un colțișor (125)

  • Ce se vede în poze nu este clădirea “gării” (de fapt a staţiei, că gară e o staţie înfundată la un capăt) Băneasa, ci vechiul salon regal, încă folosit la evenimente speciale. Clădirea “tehnică” a staţiei, unde se află personalul de mişcare (pe vremuri se afla şi casa de bilete) e undeva mai la stânga (adică mai spre Bucureşti Nord). Tot acolo sunt şi diverse clădiri anexe, din care cel puţin una închiriată unor foşti ceferişti, de care CFR S.A. a “uitat” când a ndut terenul de sub ea, ceea ce a generat un proces cu un dezvoltator imobiliar.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>