Frumos, nedreptățit loc!
Gara Băneasa – da, acea clădire nefolosită dar încă maiestuoasă, care poartă și azi amintire regală. Fîntîna Miorița, vilele Minovici, splendida bancă de piatră din stația de la șosea…
Și piața Gării – lărgămînt uitat de vreme, păstrat în piatră cubică.
Porțile tradiționale…
Și, cum intri-nspre peronul imens, una din cele mai frumoase și reușite pergole interbelice din București. Azi, năpădită de vegetație, măcinată de timp… dar încă o minune.
Da: treceți odată pe-aici.

























Ce se vede în poze nu este clădirea “gării” (de fapt a staţiei, că gară e o staţie înfundată la un capăt) Băneasa, ci vechiul salon regal, încă folosit la evenimente speciale. Clădirea “tehnică” a staţiei, unde se află personalul de mişcare (pe vremuri se afla şi casa de bilete) e undeva mai la stânga (adică mai spre Bucureşti Nord). Tot acolo sunt şi diverse clădiri anexe, din care cel puţin una închiriată unor foşti ceferişti, de care CFR S.A. a “uitat” când a ndut terenul de sub ea, ceea ce a generat un proces cu un dezvoltator imobiliar.