despre ce se mănîncă în București - și cu ce se mănîncă Bucureștiul

arhiva

Cînd am încetat să gîndim la lucruri mari?

De curînd am trecut peste un articol în care ni se înfățișa un așa-zis proiect pentru preschimbarea Parcului Izvor.

Blazat, m-am gîndit să-l dau deoparte: Doamne, cîte alte idei, planuri, proiecte și prostii nu mi-au trecut prin față în atîția ani de zile.

Apoi am stat să gîndesc: blazarea asta – a mea, a cetățeanului, a societății – e lucru rău.

Blazarea ne-a adus în locul în care nu mai cerem și nu mai așteptăm nimic de la conducerea Capitalei; ne mulțumește o groapă astupată, un trotuar reparat, o țeavă schimbată și am uitat care-s lucrurile importante pentru care să tragem.

Am uitat de strategii, de viitor, de progresul zonei bucureștene și – în plus – am uitat și că toate astea presupun și planuri nu întotdeauna realizabile care ating măreția. Am uitat că nu trebuie să ne complacem, că nu trebuie să ne mulțumim.

… și ce ridicol: revenind la gogomănia înfățișată mai sus, ne dăm seama că e una despre care ni s-ar fi părut firesc să ne dăm cu părerea acum 15 ani în urmă, pe vremea administrației Oprescu – cea care nu se sfia să gîndească aiureli mari!

Pentru că de-atunci încoace administrațiile Firea și Dan au însemnat mediocritate, fugă, frică și nepăsare desăvîrșită pentru dezvoltare.

Știu că ne apropiem de noi alegeri… și e așa dezamăgitor cum vezi pretendenți nefăcînd altceva decît ieșind printre oameni și… „ascultîndu-i”.

Nu mai e vorba despre „ce vor oamenii” – e vorba de ce să visăm pentru Capitala noastră.

6 comments to Cînd am încetat să gîndim la lucruri mari?

  • Anonymous

    E uimitor câtă prostie poate să încapă în mintea unora. Cu cât o societate va fi condusă de nepricepuți (culmea, aleşi cu entuziasm chiar de membrii acelei societăți), cu atât mai repede aceasta se va degrada. Sita care cerne oamenii ajunşi la conducere este putredă și nefuncțională = dezastru sigur. Este minunat!

  • Ando

    Am citit şi eu despre această gogomănie 🙁
    Parcul Izvor a apărut, practic, prin toamna anului 1989. Cu numai un an înainte (adică, 1988), acolo era încă peisajul sumbru rămas în urma demolărilor din zonă:

    https://foto.agerpres.ro/foto/watermark/10041074

    Am gasit, tot pe arhiva Agerpres, şi o poză din octombrie 1989: terenul fusese nivelat şi se lucra la amenajarea viitorului parc:

    https://foto.agerpres.ro/foto/watermark/4323815

    După mine, Parcul Izvor este un fel de memorial care ascunde (pe lângă rămăşiţele materiale îngropate otova) multe suferinţe, amintiri, vieţi distruse fără noimă pentru acea clădire faraonică. Sunt încă mulţi supravieţuitori ai vechiului cartier care merită să vină pe aici şi să se reculeagă în tihnă.
    Două elemente, însă, mi se par importante: 1- îngrijirea permanentă şi temeincă a parcului, care la ora actuală şchioapătă şi 2- îmbogăţirea vegetaţiei, adică plantarea de noii arbori, mai ales în zona dinspre Bulevardul Naţiunile Unite, zonă care este mult mai „cheală” decât restul parcului (se vede bine pe google maps). In rest, parcul TREBUIE SĂ RĂMÂNĂ AŞA, fără alte excese, construcţii sau experimente SF.

  • hm

    Amenajarea de acum 15 ani este absolut îndestulătoare. Copaci? Au plantat în prostie și unul nu a rezistat.

  • Banuiesc ca acest “proiect” este un fel de facatura. Coleaza niste elemente din Singapore (https://en.wikipedia.org/wiki/Gardens_by_the_Bay si ceva mai tarziu ceva de alt tip din Mecca – megaumbrelele) peste o situatie neverosimila – fatada Casei Poporului dinspre Piata Constitutiei si nu dinspre Izvor. Deci e doar o aberatie photoshop si nu un proiect

  • hm

    Dacă era doar Photoshop, însemna măcar muncă, e AI😊

  • Nu ştiu de ce am senzaţia că “parcul” trebuia să fie o extensie a grădinii “Palatului Republicii” prin care să se plimbe Tovarăşul şi Tovarăşa când nu au chef să admire Bulevardul Victoria Socialismului şi vor să admire noua străpungere până în Piaţa Victoriei (că doar nu credeaţi că a fost ideea lui Oprescu, nu?). De altfel, în afară de latura cu Victoria Socialismului, doar pe latura cu parcul Izvor nu se continuase sistematizarea; pe latura de V era deja sediul MApN, pe aia de S era noua Academie şi un set de blocuri, deci nu ar mai fi avut cum să tragă alte bulevarde monumentale pe acolo.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>