După cîțiva ani de șantier, iată că blocul de pe Biserica Enei a fost consolidat!
La Piața Rosetti, cum te bagi înspre Dianei, bloculețul cel frumos a intrat și el în același proces.
Pe Bulevard în jos – după Kogălniceanu – la imobilul ăsta începe o renovare:













In blocul din Piaţa Rosetti (între str.Dianei și V.Lascăr) a funcţionat, într-o perioadă, înainte de 89, restaurantul “Peştera”, vestit, mai ales, în mediul boem. Aici e o imagine din sala de la subsol:
https://scontent.fotp1-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/484921144_3693790930912736_3022890565946005764_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=f727a1&_nc_ohc=oVTrPiM7T7YQ7kNvwFw7MR_&_nc_oc=Adm4IuG78-eAE_fMmfWlO97feTLJ71ZOIal0PSi_RkJdcQa3wkFcgLbs5-yYBPW_b2I&_nc_zt=23&_nc_ht=scontent.fotp1-2.fna&_nc_gid=hjAFrlhHjPE7JblQpcIXEg&oh=00_AficLZycJS4KfukuhWNlOwgJBKoNmFLHHzsBSh1kEbnl_A&oe=692CAD0A
Al treilea imobil este o casa din 1914 (Dimitrie Herjeu) cu transformari radicale in 1937 (un arhitect Franz Emil Appel). A fost sediul Uniunii Cineastilor si al revistei Cinema cateva decenii (de aceea a si fost folosit in niste filme cu niste interioare). Se pregateste de multa vreme interventia, care va fi dificila din cauza nevoii de a inlatura un planseu masiv din beton armat casetat. Asa ca daca a inceput, o sa vedeti si ca se va desface acoperisul pentru a putea face aceasta lucrare.
se dădeau și filme aici, într-o perioadă.