Nu o dată, băgîndu-ne prin spatele blocurilor construite în ansamblurile stradale proiectate începînd cu sfîrșitul anilor ’50, ne uimește meschinăria spațiilor.
Nici un pic de aer, curticele minuscule, ganguri greu practicabile, alei care se-nfundă chiar și pentru pieton, clădiri lipite.
Sigur: cauza e că pentru blocurile ridicate atunci la marile bulevarde s-a demolat cît mai puțin – ceea ce, față de sistematizarea din ultimii ani ai ceaușismului, e lăudabil.
Nu putem ignora că nici față de abordarea interbelică nu era vreo schimbare: accesibilitatea dosurilor frumoaselor imobile edificate în epocă nu era vreun sănătos exemplu de urbanism!
De aceea, cînd pașii ne duc prin spatele blocurilor construite-n anii ’60, ne frapează blocurile fără lumină, străzile transformate-n potecuțe…
Sau chiar interesantele artificii pentru a păstra imobile sănătoase – precum celebra fațadă falsă care întregește frontul din fața Sălii Palatului.
… dar mai ales o modificare a tramei inițiale: pentru contrucția impresionantelor aliniamente de blocuri care au preschimbat locuri precum Grivița, 1 Mai, Ștefan cel Mare, Magistrala, Pieptănari, Gara de Nord, Piața Romană s-au „astupat” nenumărate străzi de corespondență.














Unde Doamne sunt respectate drepturile persoanelor cu dizabilități și ale posesorilor de cărucioare pentru copii când e vorba de zona intersecției Șoseaua Nicolae Titulescu X Strada Iacob Felix neacoperită în strategia de dezvoltare Metrorex,făcută de mântuială din comunism,ocolită de administrația bucureșteană de circa 60 de ani la capitolul exproprieri și lărgiri la nivel de proiect și agravată din circa 2005 încoa cu America House,Concentrix și Intesa San Paolo pe principiul formelor fără fond spre exasperarea pietonilor care paradoxal are blocuri între 8 și 14 etaje cu peste 1000 de apartamente și mastodonți de sticlă dar linie de tramvai îngâtuită de anii 1960-1970,configurații șerpuite și îngâtuite pentru condus autospeciale pentru incendii,autogunoiere sau autobuze și fundături și cu toate astea e mediatizată extrem de puțin spre deloc în jurnalismul bucureștean????? Când Doamne devine și zona asta centrul atenției în administrația capitalei,pe canalele media ale Bucureștiului și în societatea civilă bucureșteană la capitolul mobilitate urbană?????Când Doamne apar intenții de reconfigurare a rețelei rutiere bucureștene și în zona intersecției Șoseaua Nicolae Titulescu X Strada Iacob Felix pe canalele de comunicare la capitolul exproprieri și lărgiri?????Dacă blocurile M4,A1 și B1 lipite în zigzag au fost construite înainte de 1990 să se mobilizeze locuitorii sectorului 1 pe rețelele de socializare să pună presiune pe primăria acestuia cât mai în masă și pentru lărgirea intersecției Intrarea Iacob Felix X derivația aferentă blocului M4 expropriindu-le pentru a conecta Intrarea Iacob Felix cu Șoseaua Nicolae Titulescu cât mai liniar,pentru a decongestiona labirintul derivat din Strada Iacob Felix,Șoseaua Nicolae Titulescu și Strada Veronica Micle de minim 316 apartamente și de mașinile aferente,pentru a anula strâmtoarea pentru condus mașini dintre blocurile 12 și B1,configurația șerpuită și îngâtuită pentru condus autospeciale pentru incendii sau autogunoiere din dosul mastodontului Concentrix dintre scările blocurilor A1 și B1 care face întâlnirea unei mașini cu un pieton în cadru sau cu un posesor de cărucior pentru copii sau depășirea lui imposibilă și curbele în unghi drept din lungul zigzagului,pentru a facilita intervențiile de urgență,salubritatea și taximetria și pentru a reduce haosul urbanistic moștenit din comunism!Puterea se adună din toți micii împreună.În contextul în care mobilitatea urbană bucureșteană e dependentă de traficul feroviar și îngâtuită în tronsoane de tramvai cu 0 benzi auto de zeci de ani punând astfel bețe în roate eficienței transportului public de suprafață și a intervențiilor de urgență și zădărnicindu-le astfel ambulanțierilor,pompierilor și polițiștilor eforturile în salvarea unor vieți și administrația capitalei trage mâța de coadă de zeci de ani la lichidarea acestei probleme sabotând astfel mersul firesc al vieții dar toacă bani pentru construit pasaje rutiere la intersecții de căi rutiere spre încurajarea mersului cu mașinile personale agravând astfel situația să-i sărim în cap bătând astfel apa în piuă pe autoritățile bucureștene cu miile în direcția lărgirii tronsoanelor de tramvai cu 0 benzi auto asemenea ciocănitorilor!Urmând îndemnul Sfântului Pavel care zice să osândim păcatele pe față să mustrăm nesimțirea cât muntele față de tronsoanele de tramvai cu 0 benzi auto ale Bucureștiului!Zeci de ani pierduți într-un transport public de suprafață bucureștean dependent de traficul feroviar și îngâtuit în tronsoane de tramvai cu 0 benzi auto…Cine ni-i dă înapoi?????E strigător la cer!Dacă ne aflăm în treabă să modernizăm 50 km de linii de tramvai pe teritoriul Bucureștiului să aplicăm tronsoanelor îngâtuite soluții de anii 2000!Hristos a înviat!