de Ando, Bobocul și HM
O curte cu două Renault 16. Lîngă ele un frumos exemplar de Espero.
Dacă tot am ajuns la Daewoo, să ne amintim de varianta hatchback a Cielo și de excelenta Nubira.
Întîlnirea c-o Ladă 1200, prilejuită de Dragoş Bora.
Bine păstrată! Ce Berlină frumoasă, vișină putredă. Iar cea roșie – ce să zic! – chiar te face să-ți amintești că totuși Renault a conceput o mașină de toată isprava la vremea aceea.
Tot păstrat cum trebuie – în culoarea care l-a făcut cunoscut – Oltcit Club.
Rămînem la mașini mici: Opel Corsa. Generația a treia – ce a trecut timpul! – cu acele stopuri verticale care au încurcat șoferul din spate acum două-trei decenii.
Încheiem cu nedumerirea sinceră: de ce naiba nici Honda, nici Toyota nu au reușit să lanseze hibride frumoase – sau măcar acceptabile -, cînd au început să le impună? Primul Prius zici că-i desenat de… ruși.
(lista completă a episoadelor şi a maşinilor publicate – aici)
Dacă aveţi întrebări despre unele dintre maşinile publicate, vă stăm la dispoziţie.




































[…] Ce altceva poate fi decât o Toyota Hilux, puțin după granița dintre generațiile 4 si 5, de la începutul anilor 1990? In Thassos încă merg astea. Rămăsesem în urmă față de seria mașinilor vechi … […]