despre ce se mănîncă în București - și cu ce se mănîncă Bucureștiul

arhiva

7 mașini vechi (196)

de Ando, Bobocul și HM

O curte cu două Renault 16. Lîngă ele un frumos exemplar de Espero.

 

Dacă tot am ajuns la Daewoo, să ne amintim de varianta hatchback a Cielo și de excelenta Nubira.

 

Întîlnirea c-o Ladă 1200, prilejuită de Dragoş Bora.

Bine păstrată! Ce Berlină frumoasă, vișină putredă. Iar cea roșie – ce să zic! – chiar te face să-ți amintești că totuși Renault a conceput o mașină de toată isprava la vremea aceea.

 

Tot păstrat cum trebuie – în culoarea care l-a făcut cunoscut – Oltcit Club.

 

Rămînem la mașini mici: Opel Corsa. Generația a treia – ce a trecut timpul! – cu acele stopuri verticale care au încurcat șoferul din spate acum două-trei decenii.

 

Încheiem cu nedumerirea sinceră: de ce naiba nici Honda, nici Toyota nu au reușit să lanseze hibride frumoase – sau măcar acceptabile -, cînd au început să le impună? Primul Prius zici că-i desenat de… ruși.

(lista completă a episoadelor şi a maşinilor publicate – aici)

Dacă aveţi întrebări despre unele dintre maşinile publicate, vă stăm la dispoziţie.

1 comment to 7 mașini vechi (196)

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>