despre ce se mănîncă în București - și cu ce se mănîncă Bucureștiul

arhiva

Din zbor

Aventurierul –  şi un nou articol despre vechea strada Uranus: O stradă pentru eternitate:

Cand, in 1982, Ceausescu a decis inceperea demolarilor pe dealul Uranus in vederea construirii Centrului Civic, nimeni nu banuia cat interes si pasiune va starni disparitia acestor locuri, cu mult mai mare decat interesul pentru noul perimetru inaugurat.

Strada Uranus era cea mai lunga si mai importanta artera de circulatie din tot cartierul (cam 1,5 km), fiind larga si strabatuta de tramvaie ale liniilor 2, 3, 8, 20 si 25. Liniile veneau dinspre bd. Schitu Magureanu, traversau podul Izvor si incepeau sa urce in rampa, pentru a atinge o diferenta de nivel de circa 18 metri fata de Splai, la intersectia cu strada Militari.

Două descoperiri recente: Restitutio interbellica şi Amintirile mele între Bonaparte şi Domeniilor.

2 comments to Din zbor

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>