despre ce se mănîncă în București - și cu ce se mănîncă Bucureștiul

arhiva

de toamnă III

E toamnă: cel puțin dimineața și seara, știți. Ați văzut-o? Ați apucat s-o gustați, s-o mirosiți?

Fiindcă nu-i numai din frunzele care se-ngălbenesc, care se lasă peste străzi; ori din mustul mai dulce ca niciodată – e din pîcla serii care se-așterne peste oraș.

O fi praf, naiba știe… o fi fum din cine știe ce grătar…

Sau o fi altceva, ce nu poate fi numit, nu poate fi explicat; e doar Toamna noastră.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>