Cîțiva pași pe George Georgescu – adică bucata din vechea Calea a Rahovei care-i închisă între cumplitele blocuri ale Centrului Civic – ne aduc și cîteva noutăți.
O casă discretă, retrasă și drăguță aflată între 11 Iunie și Justiției a dispărut. Avem șantier de bloc.
Spurcatul segment care urmează – dintre Justiției și Gladiolelor – s-a mai spălat. Nu mult, dar cea mai mizeră pereche de case a fost depopulată și, ici-colea, se mai sclivisește vreo fațadă. Cît de cît, pare mai bine.














Casa asta o prezenta @Raiden in urma 10 ani, dupa ce fusese adusa la stadiul ala de caricatura. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=603929163014685&id=451541878253415&set=a.451609531579983
Chiar mă întrebam cînd o „rezolvaseră”
Aşa cum mă aşteptam, imobliar vorbind, zona se va transforma destul de rapid. De exemplu, chiar vizavi de clădirea în discuţie, se află o halcă uriasă de teren, acum neconstruit- care, cred că aparţine comisariatului militar de pe 11 Iunie, dar care- “la nevoie”- poate deveni “utilizabil”.
https://www.google.com/maps/@44.4247488,26.0943167,3a,70.3y,108.72h,90.31t/data=!3m8!1e1!3m6!1sujsu5ADJo13NiMA1f0S6MA!2e0!5s20230501T000000!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fcb_client%3Dmaps_sv.tactile%26w%3D900%26h%3D600%26pitch%3D-0.31015263190298015%26panoid%3Dujsu5ADJo13NiMA1f0S6MA%26yaw%3D108.71782119849466!7i16384!8i8192?entry=ttu&g_ep=EgoyMDI0MTIxMS4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D
La fel si firma “Ascensorul” are, tot spre George Georgescu, destule acareturi de care poate scăpa, la o adică, eliberând alt teren.
Loc e – ohoo! – la „Ascensorul” e și mai simplu cu regimul de proprietate.