despre ce se mănîncă în București - și cu ce se mănîncă Bucureștiul

arhiva

nu așa 89

Chiar… chiar urît; urît dintr-ăla izbitor. Petru Maior cu Costache Marinescu.

un colțișor (195)

Chiar nu puteți zice că bloculețul ăsta din fundătura Urali – ascunsă în coasta fostului hotel „Dorobanți” – nu e de toată isprava.

 

din zbor (608)

… vești la colțul dintre Ferdinand și Pantelimon; prima, că se renovează – sperăm că bine! – casa de pe colț:

A doua, că blocul de vizavi a ieșit din seria „jegoaselor”… dar cu un preț.

semne bune (246)

Revenim pe Căderea Bastiliei, stradă cu o recentă efervescență în renovări – mai toate necesare… dar nu mereu inspirate. Înainte de Grigore Alexandrescu, un plăcut imobil cu etaj care s-a refăcut destul de conștiincios.

Intră cu oarecare indulgență-n serialul nostru; meteahna îngroșării pereților exteriori a dus la un aer dezagreabil al ferestrelor și – nu știu cum să zic – parcă-s două case una peste alta.

Lîngă, casa cu păsări s-a înnoit și ea; mi-ar fi plăcut un pic de culoare pe fațada prea mare, prea albă acum.

nu așa 88

… mai precis, titul articolului de azi ar trebui să fie „de ce așa” – chiar; de ce mai construim așa în ziua de azi?

Ce vedeți a luat locul unei case simple și armonioase din capătul străduței Gheorghe Murgoci. Tot undeva între Filaret și Rondul Coșbuc – pe aici vine treaba asta.

Case căzute 1113 – Intr. Slobozia 1

Prin josul Filaretului, din strada cu același nume, se desprinde o fundătură unde găsim și casa la care ne oprim astăzi.

Case căzute 1112 – Str. General Cristian Tell 23

Nu mai țin minte ce-o fi fost pe aici; dar mîndrețea asta de casă șade de multă vreme uitată.

      

Căsuța portarului – da – am mai luat-o-n seamă.

semne bune (245)

Parcă am mai pomenit de casa asta; cine să mai țină minte! Oricum, două laude nu strică niciodată. E vorba de o restaurare plăcută, îngrijită, pe Temișana – fix lîngă nenorocitul imobil de la părculețul Cazzavillan. Ce să mai zicem că ferestrele dinspre curte, înainte vreme zidite, au fost puse la loc: foarte bine!

un colțișor (194)

Căsuța asta, pe care-o găsim pe Doctor Felix, chiar peste drum de Filantropia, nu iese cu nimic în evidență; e un exemplu modest de arhitectură bucureșteană de demult – sau cum om vrea să-i zicem. Da, e parte din acel oraș care ni se pierde, care ni se risipește –  doar ne bucurăm că mai găsim o clipă să ne uităm la asemenea case.

… ne bucurăm și de gardul ei; ziceți și voi cîte garduri de lemn vechi mai găsim așa, prin inima Orașului?

așa și-așa 44

Cînd treci și te uiți la palatul de pe Batiștei – atît de frumos renovat în sine – nu te poți abține să te-ntrebi de ce atîta lăcomie; de ce atîta nevoie de a se adăuga etaje peste etaje unei clădiri publice: containere de port, nu altceva!