despre ce se mănîncă în București - și cu ce se mănîncă Bucureștiul

arhiva

din zbor (604) – pe Pache

• Unul din locurile care fac bulevardul ăsta – segmentul dintre Școala Iancului și Pro TV, mai precis – atît de căutat, de efervescent; pe colțul cu Horei, „Gelateria La Giuggiola” care de ani buni chiar face înghețată bună.

• „Master Doner” nu mai e! Destul timp un loc cinstit pentru o șaormă, în capăt la Iancului; dar s-a închis. I-a luat locul un „LiVU”.

mîncaţi şi beţi cu moderaţie | faceţi sport | mergeţi cu bicicleta | mergeţi pe jos

din zbor (535)

Vine vremea frumoasă, cînd lumea dă buluc prin Amzei: cozi uriașe la gelato, cozi incredibile la merdenele…

Cîteva noutăți: a plecat patiseria „Bucovina” de pe Mendeleev colț cu Tache Ionescu.

Iar „Delicii libaneze” revine-n zonă, chiar peste drum de celebra patiserie veche.

din zbor (498)

La un moment dat am renunțat să urmăresc plimbările localurilor cu înghețată – și nu numai – „Delicii libaneze”. Ba-n Amzei, ba-n Centrul Vechi, ba pe Victoriei.

Vara asta „Delicii libaneze” s-a întors pe Calea Victoriei, acolo unde mai avusese deschis și acum doi ani: între Bulevard și Eforie.

Ce bine! Într-un oraș unde ne aține calea numai gelato peste tot, înghețata asta e o schimbare de nota zece.

mîncaţi şi beţi cu moderaţie | faceţi sport | mergeţi cu bicicleta | mergeţi pe jos

din zbor (325)

… dac-am apucat, anul trecut, să scriem că „Delicii libaneze” a deschis pe Calea Victoriei între Bulevard și Eforie, acuma trebuie și să pomenim că-ntre timp a și închis.

Din ce-n ce mai greu să le ținem urma localurilor astea cu înghețată!

mîncaţi şi beţi cu moderaţie | faceţi sport | mergeţi cu bicicleta | mergeţi pe jos

din zbor (296)

„Delicii libaneze”, o nouă-ncercare. Pe Calea Victoriei, între Bulevard și Eforie.

mîncaţi şi beţi cu moderaţie | faceţi sport | mergeţi cu bicicleta | mergeţi pe jos

din zbor (282)

Nu știu cîtă înghețată s-o fi mîncat în weekendul pietonal trecut – în orice caz, o cantitate uriașă. Bună afacere să vinzi pe Calea Victoriei!

Între timp, „Delicii libaneze” a plecat din Amzei și se concentrează doar pe Centrul Vechi, vizavi de celebra „Emilia” – care nu se mai cheamă așa, ci „Giolelia cremeria”.

mîncaţi şi beţi cu moderaţie | faceţi sport | mergeţi cu bicicleta | mergeţi pe jos

se poartă înghețata

înghețata e un desert norocos – unul din puținele despre care-i acceptabil social să fie mîncat pe stradă; n-o să vezi pe cineva care merge c-o linguriță-n mîna dreaptă și c-o savarină-n mîna stîngă…

Dar înghețata-i pentru oricine; și-n plus, se pretează și la servit la masă.

Bun așa! Și iată cum asistăm la înmulțirea considerabilă a locurilor unde se vinde înghețată-n centrul Capitalei: gelaterii la fiecare colț – și nu fără mușterii.

… ia să vă uitați: așa e!

mîncaţi şi beţi cu moderaţie | faceţi sport | mergeţi cu bicicleta | mergeţi pe jos

„Delicii libaneze” vizavi de „Emilia”

Asta da, luptă cu înghețată! Pe strada Franceză, fix vizavi de „Emilia” a venit un ditai „Delicii libaneze”.

mîncaţi şi beţi cu moderaţie | faceţi sport | mergeţi cu bicicleta | mergeţi pe jos

din zbor: înghețată

Se-apropie căldura totuși, cine nu vrea o-nghețată bună? Dacă se poate și ieftină; dacă nu, nu!

Haihui prin oraș, sigur că a intrat în obiceiul multora să se oprească la „Emilia”, în Centrul Vechi, pe strada Franceză (fostă 30 Decembrie). Strașnică înghețată, da’ mereu coadă mare, chiar dacă servirea-i iute.

Am lăudat – la Amzei – înghețata de la „Delicii libaneze”. De curînd s-a mai deschis un magazin, pe bulevardul Brătianu, între Doamnei și Lipscani.

Tot la Amzei, mai spre Calea Victoriei – după patiserie, deci – o altă înghețată poate chiar mai mișto decît cele de mai sus, la „Sweetology”.

mîncaţi şi beţi cu moderaţie | faceţi sport | mergeţi cu bicicleta | mergeţi pe jos