S-a și deschis – de săptămîna trecută – noul local rahovean al „Story Pizza”; îl găsim la o sută de metri mai încolo de cel vechi, acolo unde funcționase cunoscutul „Cuibul rîndunelelor”.
Să fie într-un ceas bun.
despre ce se mănîncă în București - și cu ce se mănîncă Bucureștiul
|
S-a și deschis – de săptămîna trecută – noul local rahovean al „Story Pizza”; îl găsim la o sută de metri mai încolo de cel vechi, acolo unde funcționase cunoscutul „Cuibul rîndunelelor”. Să fie într-un ceas bun. Ce tare! Iată că „Story Pizza” – micuța terasă de la interesecția Bîrca cu Rahova – a preluat fostul „Cuibul rîndunelelor”, aflat la doi pași de ea. O să fie un local mare; acum se amenajează. „Patizzeria” e unul din locurile de toată isprava din Rîmnicu Vîlcea – orașul ăsta mai are destule altele pentru care merită să pierzi juma’ de ceas, în drum spre Valea Oltului. După cum ne duce gîndul, face pizza; dar și sandvișuri și produse de patiserie. O veste bună pentru bucureștean: „Patizzeria” a venit și aici: în Romană, lîngă A. S. E., pe colțul cu Cihoschi, acolo unde s-au perindat destule alte afaceri. Destule vești bune. Un an în care mîncătoriile s-au consolidat în Capitală – din puzderia lor, alegem „T64” de la Banu-Manta. Nu departe de ea, ne bucurăm de „Ayas”. Gogoșile au, de asemenea, un moment bun: pe lîngă cele redescoperite la Gară și la capul tramvaiului de la Chitila, lăudăm și senzaționala scovergă de pe Mărgeanului! Restaurante bune: „Guri-Guri” din Pipera, „MoMo” din Dorobanți, „Kostas” de lîngă Izvorul Rece și „Dieci – il Numero” de la Brîncoveanu. Cîteva șaorme de încredere: „Sharo” de pe Pache și „Oby” de la Ferentari. Nu uităm însă disparițiile: cofetăria „Tosca” de la Dristor și două patiserii micuțe: una de la Maria Rosetti cu Vasile Lascăr și alta rahoveană, de pe Iancu Jianu. … pînă la urmă – după o foarte lungă perioadă în care, deși amenajată, a stat închisă – pizzeria „Dodo” de pe Bulevard a-nceput să funcționeze. O găsiți unde era „KFC”. scris de Ando Cei de la „EGGSPRESS” s-au pus serios pe treabă. Deşi mai au de lucru până la finalizarea terasei, au montat (provizoriu) o copertină, au adus mobilier şi clienţii, ademeniţi de vremea bună, nu s-au lasat aşteptaţi. A demarat şi pizzeria „Buoni e Bravi” din Piaţa Sfântul Ştefan. mîncaţi şi beţi cu moderaţie | faceţi sport | mergeţi cu bicicleta | mergeţi pe jos.Frumos loc, piața Sfîntul Ștefan! S-a transformat în anii din urmă într-un hub interesant – cu localuri, cafenele – care atrage public. Și cum să nu-ți placă pe aici, cînd – după ce petreci vremea la o măsuță – te poți plimba pe unele din cele mai frumoase străzi bucureștene! Chiar la părculeț vine o extindere a popularei pizzerii de la Rosetti: da, de „Buoni e bravi” e vorba. O să fie chiar un local mărișor. mîncaţi şi beţi cu moderaţie | faceţi sport | mergeţi cu bicicleta | mergeţi pe josÎnceput de an și nelipsita trecere-n revistă a lucrurilor lăudate. Fără a putea zice că am adăugat multe la lista noastră, ne bucurăm să păstrăm unități care confirmă – întotdeauna – și ne răsplătesc ocolul făcut pentru a le trece pragul. Șuberekul de la Piața Galați… merdeneaua de pe Batiștei… încercările mereu reușite de la patiseria de pe Academiei… gyrosul perfect de pe Dinicu Golescu… reîntoarcerea „Sergianei”… toate ne fac viața mai bună! Ne bucurăm, în plus, că nu a fost anul vreunui „exit” – ba chiar ne-am ales c-o patiserie–mîncătorie bună, la Kogălniceanu; de altfel unul din cele mai atractive locuri bucureștene pentru pofticiosul care-i pe fugă. Hai că ne-am făcut de cap! … dădurăm o fugă-n orașul ăsta nebunesc, lipicios, gălăgios, cîntător și atît de viu, de omenesc. Da, nici alt loc nu miroase a om – a oameni – și cel care ajunge aici aruncă bănuț după bănuț în toate fîntînile, dorindu-și – ce altceva? – să se-ntoarcă să-l simtă iar și iar. Cum naiba să nu ajungi să iubești Napoli? Scuterele care aleargă-n toate părțile, țîșnind după orice colț, din orice stradelă; Maradona cel pictat și pictat iar pe ziduri; cea mai strașnică pizza din lumea noastră; cele mai dulci dulciuri pentru care niciodată nu-ți mai rămîne loc îndeajuns… Și oamenii – e oraș al oamenilor, fără să aibă ceea ce credem noi azi că înseamnă sistematizare, urbanism, „cincisprezece minute” de accesibilitate: aici oamenii trăiesc, aleargă, vorbesc; nu părăsesc centrul: e locul lor. Și istoria; și bogăția; și strălucirea dinăuntrurilor; și cotloanele. Fiecare locșor are-n spate ani – sute de ani – de povești, de întîmplări care-s lipite de piatră… și din ce piatră-i făcut orașul ăsta. … îs destui care-l văd soios și obositor, dezamăgiți cum nimic de-aici nu e clar și așezat; ce bine-i că noi nu sîntem dintre ei. Nimic altceva-n plus față de ce-am scris și descris acum mai bine de zece ani: Napoli nu se schimbă; rămîne; se păstrează… nu moare – și gata! Ia te uită: s-a închis restaurantul „KFC” de pe Bulevard, de la colțul cu Beldiman. Dar – ca să nu ne apuce foamea prea tare pe aici – chiar în spațiul alăturat, care fusese nefolosit de mai bine de zece ani, s-a deschis o unitate din franciza ambițioasă „Dodo Pizza”. |
articolele noastre sînt preluate și de:
|
|
Copyright © 2005 - 2026 Simply Bucharest Log in Powered by WordPress & Atahualpa |
||
comentarii