despre ce se mănîncă în București - și cu ce se mănîncă Bucureștiul
|
• Unul din locurile care fac bulevardul ăsta – segmentul dintre Școala Iancului și Pro TV, mai precis – atît de căutat, de efervescent; pe colțul cu Horei, „Gelateria La Giuggiola” care de ani buni chiar face înghețată bună.
• „Master Doner” nu mai e! Destul timp un loc cinstit pentru o șaormă, în capăt la Iancului; dar s-a închis. I-a luat locul un „LiVU”.
mîncaţi şi beţi cu moderaţie | faceţi sport | mergeţi cu bicicleta | mergeţi pe jos
… cînd nu mai credea nimeni c-o să deschidă – aproape doi ani se fac de cînd spațiul a fost „în lucru” – iată că avem o veste bună: „Calif” funcționează de cîteva zile cu succes pe Mihalache colț cu Jitia – între Filantropia și Banu-Manta vine asta.
Și chiar mă bucur să văd aici că au redobîndit înțelepciunea de a produce o șaormă bună, simplă, cu ingrediente mai degrabă de clasă superioară – da, „Calif” chiar e o veste bună pentru zona de birouri Victoriei.
mîncaţi şi beţi cu moderaţie | faceţi sport | mergeţi cu bicicleta | mergeţi pe jos
Of! Nu e ceva de bine: s-a închis vrednicul restaurant „Za’atar” din centrul comercial rahoven „Vulcan”. Da, o să vină-n loc un magazin – cosmetice, haine, ce altceva – dar s-a pierdut ocazia de a și mînca bine atunci cînd ajungi la cumpărături. După ce s-a dus și cofetăria „MarVio”, locul devine tot mai sărac.
… dar unde e acum „Za’atar”? Bună întrebare; cică s-ar fi dus pe Tunari, înainte de capătul din Ștefan cel mare.
… de ceva vreme șaormeria „La Băiatu” de pe Dinicu Golescu a renunțat la… băiat. Om vedea dac-o renunța și la șaormă. Locul – să fim cinstiți – e bun, cu tradiție; n-am uitat de „Sahin” care funcționase cu succes aici.

Cred că l-am mai încercat, dar nu-mi aduc aminte să fi găsit nici atunci vreun motiv să revin – e vorba despre „La Hussein”, un loc destul de vechi pentru șaorma bucureșteană.
De fapt, chiar două locuri – unu-i la Gară, altul la Chibrit; și cred că mereu s-o găsi cineva care să-l socoată pe unul mai bun ca celălalt.
Nu-i o șaormă rea, dar nici acum nu-i una din acelea care să zici că-i pe vreo listă scurtă.
… după mulți – prea mulți – ani, șaorma se-ntoarce la Matache.
Imediat cum intri din Buzești în Grivița – spre Gară – s-a deschis un mic „Fendi”, ceea ce nu-i deloc o veste rea pentru zonă.

Destule vești bune.
Un an în care mîncătoriile s-au consolidat în Capitală – din puzderia lor, alegem „T64” de la Banu-Manta. Nu departe de ea, ne bucurăm de „Ayas”.
Gogoșile au, de asemenea, un moment bun: pe lîngă cele redescoperite la Gară și la capul tramvaiului de la Chitila, lăudăm și senzaționala scovergă de pe Mărgeanului!
Restaurante bune: „Guri-Guri” din Pipera, „MoMo” din Dorobanți, „Kostas” de lîngă Izvorul Rece și „Dieci – il Numero” de la Brîncoveanu.
Cîteva șaorme de încredere: „Sharo” de pe Pache și „Oby” de la Ferentari.
Nu uităm însă disparițiile: cofetăria „Tosca” de la Dristor și două patiserii micuțe: una de la Maria Rosetti cu Vasile Lascăr și alta rahoveană, de pe Iancu Jianu.
harta recomandărilor noastre
Șaormeria „Oby” – da, cea de la Piața Ferentari – a readus în meniu șaorma de vită.
mîncaţi şi beţi cu moderaţie | faceţi sport | mergeţi cu bicicleta | mergeţi pe jos

Parcă nu-i anul șaormei stradale, bucureștene. Cîteva experiențe recente și tot atîtea dezamăgiri din locuri atît cunoscute, cît și lăudate:
- „Master Doner” – cel de la Iancului, cum intri pe Pache – cu sosuri încă bune, dar o carne «de vită» proastă, tare, sărată, dezamăgitoare.
- „La Băiatu” – pe Dinicu Golescu – cu sosuri neîmbietoare, carne «de vită» de zici că-i din conservă, cartofi amărîți și deseori reci. În Amzei n-am mai trecut; poate aici o fi mai bine.
- „Genin” – Floreasca – grea, greoaie, cu sosurile care și-au pierdut tot hazul. Carne de pui fadă.
- „La Puicuțe” – pe Eminescu – singura șaormă din viața mea pe care-am aruncat-o după cîteva îmbucături. Nimic nu mergea și nu se potrivea în ea.
În cîteva locuri nu am mai fost; de ce?
- „Fendi” – de pe Novaci – nu mă-ncîntă niciodată cartofii lor cubulețe, de zici că-s fierți.
- „Mesopotamia” – știți, nu-mi place curcanul.
- „Dristor” – cam prea scump aici.
- „Băneasa” – îngrozitor de neconvingătoare, nici măcar în localurile-fanion.
- „Panorama” – de pe Mărgeanului – devenise mediocră.
Dar și cîteva locuri unde n-am nimic de reproșat:
- „Oby” – de la Piața Ferentari – chiar dacă nu fac decît cu carne de pui, șaorma e gustoasă. Peste drum au și o mîncătorie de toată nădejdea.
- „Orient” – de la Piața 1 Mai – mereu de încredere. Au și carne de porc, nu doar de vită și pui. Și ei țin o mîncătorie.
- „Colosal” – de pe Sebastian, la Lira – simplă, cinstită – și nu doar pentru standardul de cartier. E o afacere de familie: cu atît mai mult trebuie încurajată. Șaorma e aici doar de pui. Găsiți și mîncare gătită, cîte ceva diferit în fiecare zi – deschis doar în timpul săptămînii.
- „C&A” – de la Izvor – în regulă, pur și simplu.
- „Za’atar” – niciodată fușerită; plus că aici – în galeria centrului comercial „Vulcan” fac și mîncare libaneză.
- „Circus Döner” – de pe Lacul Tei – fără cusur. Deși succesul mai mare îl au burgerii din spațiul lor alăturat.
- „Nicu Balș” – dintre toate șaormeriile mai degrabă noi, astea par a fi cele mai bune, cele mai echilibrate, cele mai plăcute.
Nu uităm – la capitolul laude – nici de șaormele turcești, distincte:
- „Ayas” de lîngă primăria de pe Banu-Manta.
- „La Domenii” – de peste drum de piață.
Nu am ajuns la „Socului” și nici prin locuri de unde mereu am auzit lucruri bune: Baicului, Titan, Uverturii și mai știu eu unde.
Neschimbată situația generală: nu s-au impus șaormerii noi și stradal, în Centru, tot nu prea sînt. Au rămas amintire locurile unde vita chiar era carne, și nu doar pastă, iar berbecuțul lipsește.
Vizitele au fost nemijlocite, șaormele s-au făcut în fața mea așa cum am cerut și de fiecare dată le-am mîncat pe loc, așa cum trebuie.
mîncaţi şi beţi cu moderaţie | faceţi sport | mergeţi cu bicicleta | mergeţi pe jos
… deschisă-n vară pe terenul viran de lîngă fostul cinema, „Șaormeria Băneasa” din Cotroceni s-a reașezat rapid; poate în consonanță cu Burgeria alăturată care funcționează deja de ani buni, se cheamă acum „Șaormeria Cotroceni”.

|
articolele noastre sînt preluate și de:
|
comentarii