despre ce se mănîncă în București - și cu ce se mănîncă Bucureștiul

arhiva

Case căzute 207 – Bd. Schitu Măgureanu 13 – nu mai e

… în timp ce blocul din spate – care dă-n Pompiliu Eliade – capătă o oareșce față – casa asta a dispărut.

mai multe despre Case căzute

3 comments to Case căzute 207 – Bd. Schitu Măgureanu 13 – nu mai e

  • Ando

    Păcat! Mult timp, am crezut că or s-o renoveze şi va fi păstrată. 🙁

  • Andrei K.

    Hi , A fost o casa excelenta ,care a avut o arhitectura aparte. Casa a fost proprietatea socrului meu ,Constantin Misu, cumparata de la o societate evreiasca. Corpul din fata avea trei dormitoare mari ,un hol mai micut la intrare si apoi unul imens . Urma sufrageria imensa care te scotea intr-un hol lung unde era baia complet renovata de socrul meu ,urmata de bucatarie ,o camera mai micuta de serviciu ( inchiriata mai tot timpul de socrul meu ) si inca o baie de serviciu.Apoi urma o alta iesire din cladire ,spre curtea interioara. O curte imensa unde obisnuiam sa o inchiriem studentilor straini de la Madicina cand plecau acasa in vacante. Mai tarziu am cultivat vita de vie ( cu bolta ) acolo si am crescut pasari. Sub dormitorul meu era un susol mare cu cateva camere unde ,la fel ,socrul meu obisnuia sa inchirieze spatiul .La Sud ne invecinam cu un Centru Militar de recrutare. Nu aveam poarta de iesire in strada din spate ,Pompiliu Eliade. Gardul de lemn trebuia reparat sau inclocuit ,proiect care nu l-am mai terminat ,socrul vanzand casa. Socrul meu a vandut casa unui inginer instalator ,pe nume Flenches, de origine evreiasca, care lucra la ICRAL Pajura- il stiam de cativa ani . Socrul meu l-a pacalit “bine” asa cum stia el sa o faca in astfel de tranzactii. Flenches stia sa “adune” materialele necesare (tevi ,cazanul de incalzire ,radiatoarele din fonta, rovinetii… , sa faca instalatie de incalzire centrala la casa. Imediat dupa Revolutie si-a deschis un restaurant acolo. Apoi dupa ce a strans ceva bani ( avea nevoie caci socrul meu ii storsesera bine pe el si pe sotia lui de multi bani ) a demolat corpul lung din curtea din spate si a inceput constructia blocului care se vede acum foarte bine de pe strada din spate, Strada Popiliu Eliade) . Constructia acestei cladiri ia luat ani buni ( a lucrat la ea el personal ,cu rude si cativa muncitori necalificati ), a facut-o fara aprobarile necesare de la Primaria Capitalei care era la 300 metrii departare. A dat foarte multi bani ciubuc la fiecare inspectie care i se facea de la Primarie. A muncit multi ani la aceea cladire construita “dupa ureche” cu foarte multe greseli de constructii ( am vizitat cladirea de cateva ori condus de el -cand mi-a spus problemele care le avea cu Primaria la fiecare Inspectie). Eu personal nu m-as muta in aceea cladire considerand toate cele vazute. Sunt Arhitect si Inginer Costructor cu peste 50 ani de experienta ( in Romania cat si in Statele Unite ) in constructia unor astfel de cladiri. In opinia personala aceea cladire nu trebuie vreodata ocupata. Greseli elementare de constructie cu multe fotografii luate ca dovada!!!! Poate Primaria Capitalei ,Inspectia in Constructii citeste cele ce am scris mai sus si DEMOLEAZA cladirea.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>